VÜCUT TİPİNE GÖRE DENİM SEÇİMİ

29 Nisan 2019
VÜCUT TİPİNE GÖRE DENİM SEÇİMİ

VÜCUT TİPİNE GÖRE DENİM SEÇİMİ

Ortalama bir erkek 1.75 cm boyundadır ve ‘medium’ veya ‘large’ giyer. Eğer bu ölçü oranları size yakın geliyorsa şanslısınız. Zira denim alışverişi yaparken hemen her modeli kendinize yakıştırabilirsiniz.

 

Markalar ve tasarımcılar erkek bedenlerini ortalama ölçü üzerinden belirler ve onun aşağısını ve yukarısını hesaplayarak bedenleri çeşitlendirir. Ve tabii ki, tam da bu sebepten ötürü, alt beden formu farklılaştıkça farklı modellere yönelmek daha akılcı olur.

 

Biz de sizin için beden tipinize göre tercih etmeniz gereken denim modellerinin neler olabileceğini listeledik. Ancak önce bilmeniz gereken bazı temel konular var…

 

Her beden tipi için denim alırken dikkat edilmesi gereken 4 unsur var: bel yüksekliği, renk, kesim, paça. Ve denim alışverişi yapmak için evden çıkmadan önce ödeviniz yapar ve ölçülerinizi belirlerseniz vücut tipinize yakışan modeli bulabilirsiniz.

 

Denim alışverişi yaparken, ağ dikişinden kemerin bitime kadar olan bel yüksekliğini önemsemelisiniz. Bu en az paça uzunluğu kadar görünüme etki eden bir unsurdur. Ve paça boyu demişken; eğer beğendiğiniz pantolonun paçaları uzunsa onu mutlaka mağazada veya terzide yaptırmalısınız. Ölçüsü alınırken paçanızın yere değmemesine özen göstermelisiniz. Bu yazılı olmayan en önemli kurallardan biridir. Ayrıca paçanın orijinal halinin korunduğundan emin olmalısınız; aksi takdirde sonu kötü biten bir film izlemiş gibi hissedebilirsiniz.

 

Şimdi gelelim vücut tipine göre denim seçimine…

 

KISA ERKEKLER

 

Eğer boyunuz ortalamadan kısaysa, mükemmel bir jean ile olduğunuzdan daha uzun görünebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, düşük belli modelleri elemek. Onun yerine bel yüksekliği orta olan modelleri tercih ederek vücut proporsiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

 

Düz kesim pantolon modellerinin de bacak boyunuzu ve vücudunuzu daha uzun göstereceği gerçeğini bir kenara not edin. Bu etkiyi yaratan bir diğer unsur da renk seçimi; alacağınız jean’in rengini koyu tonlardan seçerek daha fit bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Genel olarak sıralamak gerekirse; orta-yükseklikte bel, koyu renk, düz kesim ve klasik paça sizin için ideal denim modelidir.

 

UZUN ERKEKLER

 

Her ne kadar ‘uzun’un karşılığı ülkeden ülkeye değişse de, 1.80 cm’i aşan erkekleri bu kategoriye alabiliriz. Ve siz uzun erkeklerin jean alırken yapacağı en önemli hata, yüksek belli modellere yönelmektir. Bu tercih vücut proporsiyonunuzun orantısını bozacağı için size önerimiz orta veya düşük belli modelleri tercih etmenizdir.

 

Bu vücut tipi için ideal olan bir diğer unsur; kesim. Siz siz olun düz veya dar kesim modellerden şaşmayın. Ayrıca şanslısınız ki dokulu veya desenli jean’ler de sizin vücut tipiniz için son derece uygundur. Paça boyunuzu da terzi eliyle kısaltmak veya elde kıvırarak kısaltmanızda hiçbir sakınca yok.

 

Genel olarak sıralamak gerekirse; orta veya düşük yükseklikte bel, koyu renk veya desenli, düz veya dar kesim, kısa paça sizin için ideal denimdir.

 

KİLOLU ERKEKLER

 

Denimin kilolu erkeklerin düşmanı olduğuna dair genel bir yargı var. ‘skinny’ modeller de bu yargıyı destekler nitelikte olsa da inanın sizin için de ideal bir jean var.

 

Vücut tipinize uygun jean’i seçerken onun çok dar kesimli olmamasına özen göstermelisiniz. Tabi bu demek değil ki bol modellere yönelin. Aksine bol kesimler sizi olduğunuzdan daha iri gösterecektir. Belinize oturan, düşük-yükseklikte belli ve bacak ve kalça kısmı rahat olan bir model sizin için ideal olacaktır.

 

Sizin için bir püf noktamız daha var; kumaş ağırlığı. Siz siz olun kalın ve sıkı yapılı modeller yerine daha hafif olanlara yönelin, bu sayede daha etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Genel olarak sıralamak gerekirse; düşük yükseklikte bel, koyu renkli ve hafif, düz kesim, uzun paça sizin için ideal denimdir.

 

 

Gelelim modern zamanların tüm denim modelleri ile deneysel kombinler yaratabilecek vücut tipine. Özellikle bel yüksekliği konusunda özgür davranabilecek zayıf erkeklere -yine de- önerimiz düşük bel yüksekliği olan modellere yönelmeleri yönünde.

 

Kesim konusunda da ekstrem modellere yönelmekten kaçınmanızda fayda var. Tıpkı bol kesimler gibi ‘super-skinny’ kesimler de kombininizde istediğiniz etkiyi yaratmanızın önüne geçebilir. Diğer vücut tipindeki erkekler gibi amacınız, vücut proporsiyonunuzu bozmadan içinde en şık olacağınız modeli bulmak olmalı.

 

Genel olarak sıralamak gerekirse; düşük yükseklikte bel, açık renkli, dar veya düz kesim, klasik paça sizin için ideal denimdir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.