sadsad x
asdasd

Dress Code Ne Demek? Dress Code Örnekleri

13 Ocak 2023
Dress Code Ne Demek? Dress Code Örnekleri

Farklı ülkelerde ve kültürlerde değişiklik gösteren dress code kavramı dilimize “giyim kodu” olarak geçmiştir. Temel düzeyde bir ortam için uyulması gereken, beklenen kıyafet türü anlamına gelir. Kurumsal iş hayatında olan kişilerin merak ettiği konulardan biri dress koddur. İş yerlerinin hazır giyim kodları olup bunlara uymak zorunludur. Dress code, kıyafet kodu davet edildiğiniz, gireceğiniz ortamlarda giyiminizin nasıl olacağına dair detayları belirten bir kavram olmaktadır. Bazı kesimler böyle belirtmelerden hoşlanmasa da bazıları için bu kodlar keyif vermektedir. Gittiğiniz davet alanlarında aşırı sönük kalmamanız için size tek kelimeyle verilen bu bilgiler oldukça önemlidir. Uygulama ülkemizde çok sık kullanılmasa da bazı ülkelerde sık kullanılmaktadır. İş kıyafetinden ödül törenine, düğünden günlük giyime kadar pek çok alanda bu kodlar kullanılıyor.

Dress Code Kullanılan Davetler

Dress code çeşitleri arasında en bilinen ve resmi olan White Tie olarak bilinir. Devlet törenleri, resmi yemekler, Oscar töreni gibi büyük ödül töreni alanlarında, diplomatik organizasyonda bu terim kullanılır. Black Tie dress codu White Tie koduna göre daha esnek olarak kullanılır. Galalar, düğünler, operalar, özel davetlerde tercih edilir. Business dress kodu iş toplantısı, seminer, yemeklere katılırken uygun bir terim olacaktır. Günlük hayatta düzenlenen toplantılar, yaz düğünlerinde smart casual ve business giyim kodları kullanılır. Ünlü markaların giyim koleksiyonlarında çeşitli dress code’lar, giyim stilleri için zarif ve şık kıyafetler yer alır. Geniş ürün yelpazesine sahip markalarda dress code çeşitlerine uyum sağlayan kıyafetleri bulmak oldukça kolaydır.

Smart Casual Tarz Önerileri

İş hayatında dress kodlar esnekleşmektedir. Davetler ve iş dünyasında konforlu bir hal alan giyim tarzını oluşturmak ise basit parçalarla oldukça kolay. Crop top, blazer ceketler, cigarette pantolonlarla casual ve spor kombinlerinizi düz ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz.

White Tie Code Kombin Örnekleri

Black tie kavramının üst derecesi olarak ifade edilebilir. Bu kod katılacağınız davetlerin önemli ve resmi olduğunu anlatır. Abartıdan uzak, şık elbiseler, topuklu ayakkabılar, mücevherler White tie kodunun vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. İddialı elbiseler, gösterişli takılar, topuklu ayakkabılar kullanarak koda uygun bir tarz yakalamış olursunuz. Oscar ödül töreninde kırmızı halıda şık olma yarışına giren ünlüler koda en güzel örnek olacaktır. Erkekler ise smokin ve papyonla kombinlerini tamamlamalıdır.

Dress Code Örnekleri

Black Tie Code Kombin Örnekleri

Resmi giyim anlamına gelir. Erkekler takım elbise, kadınlarsa uzun gece elbiseleri giyebilir. Lacivert ve siyah renk tonları tercih edilen parçalar kullanılır. Black tie koduyla gidilen bir davette klasik tarzda, uzun abiyeler tercih edilebilir. Kısa elbise, etek, pantolonlar uygun karşılanmaz. Abartısız, uzun elbise, topuklu ayakkabılar tercih edilir. Abartıdan uzak, taşsız elbiseler, mini siyah çantalarla black tie tarzına uyumlu olmanız mümkün.

Business Casual Kombin Nasıl Yapılır?

Casual tarz resmi iş kombinlerinden oluşur. Tam anlamıyla business ve klasik kombin anlamına gelmez. Rahatlığın ön planda olduğu, klasik çizgiler hakim olan parçalar seçilmelidir. Etek, gömlek, kumaş pantolon, basic kazak, düz kesim elbiseler kombinlerinizde yer alabilir. Kanvas siyah pantolon, ekru basic kazak, babetlerden oluşan kombinlerle business casual tarz yakalanabilir.

Formal Kombin Giyim Önerileri

Formal kombin resmi giyimi ifade eder. Formal giyim akşam davetlerinde giyilen resmi kombinler olarak tanımlanabilir. Etekler, klasik kesim elbiseler, portföy çantalar, stilettolar kombinlerde mutlaka yer vermeniz gereken parçalar arasında yer alır. Kemik stilettolar, kısa siyah düz elbiseler, kemik ceket, kemik portföy çantalarla kombinleri oluşturabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.