TEN RENGİNE GÖRE DOĞRU RENK SEÇME REHBERİ

05 Kasım 2018
TEN RENGİNE GÖRE DOĞRU RENK SEÇME REHBERİ

Birçoğunuzun bildiği gibi eğer stil hanenize ekstra puan yazılmasını istiyorsanız, güvenli bölgenizdeki renklerin dışına çıkmalı ve tarzınızla uyum sağlayacak tonları da paletinize eklemelisiniz. Üstelik bu tam olarak roket bilimi de değil; sadece biraz çaba ve zaman ile üstesinden gelebilirsiniz.

İlk adım ne mi? Sizi belli algoritmalar dahilinde sınıflandırmaya sokan online quiz sitelerini internet tarayıcınızdan silin. Ayrıca her sezon size dayatılmaya çalışılan rehberleri de bir kenara bırakın. Zira bu rehberler sizin ten renginizle ilgilenmezler.

İkinci olarak, kolunuzun bilekle dirsek arasında kalan kısmına bir bakın. Gardırobunuzun çekirdeğini oluşturacak renklere yatırım yapmadan önce teninizin beyaz mı, buğday mı yoksa esmer mi olduğunu bilmelisiniz.

Beyaz/Açık Ten

Saçlarınız kızıl, sarı veya açık kahverengi mi? Çilleriniz var mı? Yaz aylarında kendinizi güneşten saklayacak yer mi arıyorsunuz?

Eğer beyaz veya açık ten rengine sahipseniz, görünümünüzle kontrast yaratarak renk getirecek tonlara yönelmelisiniz.

Giyebileceğiniz Renkler

Gri, kahverengi, bordo, şişe yeşili, lacivert ve mavinin derin tonları gibi koyu renkler ten renginizle kontrast oluşturur.

Kaçınmanız Gereken Renkler

Uçuk, pastel tonlar veya canlı renkler ile beyaz, bej gibi nötr tonlar yerine kum, camel, haki ve barut grisi gibi tonlara yönelmek sizi daha canlı kılar.

Kırmızı da üzerinize fazladan elektrik yükleyeceği için koyu tonlarına yönelmenizde fayda var.

Size önerimiz; lacivert, kahverengi ve siyah gibi renkleri kendilerinden açık tonlar ile birlikte kullanmanız. Bu sayede hem kendinizi hem de renklerin gücünü daha iyi ifade edebilirsiniz.

Buğday Ten

Siz güneşte kızarmak yerine bronzlaşanlardan olduğunuz için renk paletinde de daha sıcak tonlara yönelmelisiniz.

Giyebileceğiniz Renkler

Buğday tenliler için hemen her renk iyi dursa da, sizin için en iyi tonların canlı veya koyu olduğunu söyleyebiliriz. Bu tam olarak ne demek oluyor, hemen açıklayalım.

Eğer naturel renklerin açık tonlarına yönelecekseniz uçuk bej yerine kum rengini; morun tonlarını deneyecekseniz leylak yerine macentayı tercih etmelisiniz.

Kaçınmanız Gereken Renkler

Teniniz sarı veya yeşilin alt tonlarını barındırdığı için fıstık yeşili, hardal sarısı, zeytin yeşili ve kahverengi gibi renkleri giymekten mutlaka kaçınmalısınız.

Eğer tamamen beyaz veya pastel tonlarında bir kombin yapacaksanız teninizin güneşte güzelce bronzlaştığından emin olmalısınız.

Esmer/Koyu Ten

Tıpkı buğday tenliler gibi koyu renk tenliler de renk kullanımı konusunda şanslı olanlardan.

Giyebileceğiniz Renkler

Dünyanın bütün nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Zira ten renginiz birçok ton ve renkle uyumlu. Yine de birkaç uyarımız olacak tabii.

Kaçınmanız Gereken Renkler

Kahverengi, teninizin üzerinde eriyebileceği için, giymemeniz gereken renklerin başında geliyor.

Her ne kadar siyah ve lacivert erkeklerin gardırobunun anahtarları olsa da siz siz olun bu iki renkten parçaları minimumda tutmaya özen gösterin.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.