sadsad x
asdasd

Takım Elbise Drop Ne Demek

10 Ağustos 2020
Takım Elbise Drop Ne Demek

Drop; bir ceket ya da takım elbisede, göğüs ve bel ölçümü arasındaki fark olarak adlandırılır. Drop; bir takım elbise seçiminde dengeli olmak, ceket ya da takım elbise kesimini özel kılmak ya da genel anlamda uyumu daha da iyi hale getirmek için gereklidir. Drop değeri arttıkça bu, takımın veya ceketin bel çevresinin daraldığı anlamına gelmektedir. Aynı şekilde drop değeri küçüldükçe bel çevresi büyür, bollaşır.

Erkek takım elbise satın alırken, karşınıza çıkacak bazı terimleri bilmek ve buna göre takım elbise almak, doğru tercih olacaktır.

Takım Elbiselerde Drop Numaraları Nelerdir?

Takım elbiselerde drop numaraları; göğüs, bel ve boy arasında genel dengeyi kurmak için gereklidir. Böylece vücut yapısına uygun şekilde, mükemmel bir takım seçme fırsatını da yakalamış olursunuz.

Her boyut ve stile bağlı olarak kullanılan drop numaraları;

 

·  Drop 7-8: İnce yapılı, uzun boylu ve kol boyu uzun olan erkekler için

·  Drop 6: Normal yapıya sahip erkekler için

·  Drop 4: Normal boylu ancak biraz daha kilolu erkekler için

 

Bir ceket ya da takım elbise alırken, bu drop numaralarına göre daha kolay seçim yapabilir ve vücut yapınıza en uygun ceket ya da takım elbiseyi tercih edebilirsiniz. Drop değeri, spor ceket ve blazer’lardan çok, klasik takım elbise ve ceket modelleri için seçim yaparken daha yaygın kullanılır.

Bir Ceket ya da Takım Elbise Nasıl Olmalıdır?

Bir ceket ya da takım elbisede, göğüs kısmı üste oturmalı ve son düğme asla düğmelenmemelidir.

Ceket uzunluğu, kalça kıvrımlarını tamamen kaplaması ya da kol yan boyuna göre uzatılarak, ceket alt sınırının baş parmak yarısına kadar olmalıdır. Kol uzunluklarında, gömlek manşetinin ceket kolundan 1 cm kadar taşması önemlidir.

Takım Elbisede Drop Nasıl Hesaplanır?

Takım elbiselerde drop değerinin küçük olması, ceketin bol ve geniş kalıba sahip olduğu anlamına gelmektedir. Drop değeri büyümeye başladığında ise, ceketteki genişlik ve bolluk azalmaya başlar. Bu durum genel olarak klasik takım elbiselerde daha fazla görülmektedir.

Ülkemizde erkeklerin vücut tipi düşünüldüğünde en yaygın olarak 6 drop takım elbise kullanılmaktadır. 6 drop değeri olan takım elbiseler, orta yapılı erkekler için uygundur. Drop 7 ve Drop 8 değeri olan takım elbiseler ise, geniş omuzlu ve atletik yapıya sahip erkeklere daha iyi oturmaktadır.

Takım elbise drop hesaplama için örnek verecek olursak;

·  Göğüs çevresi için 100 cm

·  Bel çevresi için 88 cm

·  Yükseklik için 176 cm verelim.

Drop 88:2=44 (bel çevresi) çıkar. Böylece 100:2= 50   50-44= 6 drop olarak hesaplanır.

Mükemmel Takım Elbise için Beden Ölçüsü Nasıl Alınır?

Takım elbiseler genel olarak pantolon ve ceketten oluşmaktadır. Takım elbisede doğru bedeni seçmek için; boy, göğüs çevresi, kalça çevresi, bel bandı, adım uzunluğu, yan uzunluk derecelerinin bilinmesi gerekir.

·  Gövde yüksekliği: Ayakkabı olmadan ölçülür.

·  Göğüs ölçüsü: Göğüs kısmı yatay olarak ölçülür.

·  Bel ölçüsü: Bel çevresi yatay olarak ölçülür.

·  Adım uzunluğu: Bacak boyunca kasık bölgesinden yere kadar ölçülür.

·  Yan uzunluk: Kalça üzeri belden tabana kadar ölçülür.

·  Kalça çevresi: Kalçadan vücuda yakın olarak yatay şekilde ölçülür.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.