SPOR SALONUNA ÜYE OLANLARIN BİLMESİ GEREKEN 6 ŞEY

17 Ekim 2018
SPOR SALONUNA ÜYE OLANLARIN BİLMESİ GEREKEN 6 ŞEY

İspanyol Engizisyonu’ndan gelmiş izlenimi uyandıran tuhaf aletleriyle spor salonları tuhaf yerler. Daha tuhafı ise bu aletleri kullanmayı bilip size söylemeyecek olan erkekler. O yüzden spor salonuna üye olmadan bir ön hazırlık yapmanızda fayda var.

İyi Hazırlanın

Her ne kadar gardırobunuzdaki en rahat şortunuz ve yakası delinmiş tişörtünüzle spor yapmak istiyor olsanız da uzmanlar spor malzemelerine yatırım yapmanın daha etkili sonuç almanızda yardımcı olduğu konusunda ısrarlı. Zira kaliteli spor kıyafetlerinin içinde daha özgürce hareket ettiğiniz ve kaslarınızın sınırlanmadığı bir gerçek.

Bilinçli Olun

Ağırlığı alın, ağırlığı kaldırın, ağırlığı bırakın, bitti. Tamam mı? Pek sayılmaz. Fitness bilgiye dayanır, bu yüzden bir program dahilinde hareket etmeniz şart. Yaptığınız egzersizlerin karşılığını almak ve zamanınızı iyi kullanmak için spor salonu eğitmeninizin sizin için hazırlayacağı çalışma programına sadık kalmalısınız.

Temiz Tutun

Ter kokmaz. Kokan bakterilerdir. Eğer haftanın 3 günü spor salonuna gidiyorsanız her gidişinizde kıyafetlerinizin temiz olmasına özen gösterin. Spor kıyafetlerinizi temizlerken yumuşatıcı kullanmayın; yumuşatıcı iplikler tarafından emildiği için kumaşın ter tutmasını önler.

Yavaş ve Emin İlerleyin

Fitness dergileri yalan söylüyor; ‘6-pack’ altı haftada yapılacak bir şey değildir. Siz yine de öyleymiş gibi egzersizlerinizi yapmaya ve aksatmamaya özen gösterin. Spora ilk başladığınız zaman çok yoğun ve çok hızlı çalışmaktan kaçının. Bu tempo sakatlanmanıza yol açabilir. Süreci aceleye getirmeyin; kaslarınızla ilişki kurun.

Hedefinizi Bilin

Amaç ne kadar kesin olursa ona ulaşan süreci takip etmek de o denli kolay olur. Eğer hedefiniz ‘forma girmek’ ise bunu başarıp başaramadığınızı hiçbir zaman bilemezsiniz. Ancak bu hedef ‘tatile kadar 5 kg vermek’ ise o halde egzersiz takviminde ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz. Ayrıca kesin bir hedefe sahip olmak, ona ulaşma yolunda size ekstra motivasyon kazandırır.

Doğru Beslenin

Söz konusu forma girmek olduğunda bunun %20’si spor salonunda %80’i beslenme ile başarılır. Bunun için protein alımınızı artırmalı; şekerli besinlerin yerine esmer pirinç, şeker patates ve kinoa gibi karbonhidratlara yönelmeli; meşrubat ve alkolün yerine su ve yeşil besin suyu içmelisiniz. Ayrıca spor salonunuzdaki eğitmeninize danışarak performans artırıcı karışımları da destek olarak beslenme programınıza dahil edebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.