GARDIROBUNUZDA BAHAR TEMİZLİĞİ

17 Ekim 2018
GARDIROBUNUZDA BAHAR TEMİZLİĞİ

Tebrikler, kış mevsiminin üstesinden geldiniz. Eğer kat kat giyinmemenin nasıl bir his olduğunu unuttuysanız, derin bir nefes alın zira şimdi hafifleme zamanı. Tabii ki havaların ısınmasıyla gardırobunuzdaki fazlalıklardan da kurtulmanın tam sırası.

Gardırobunuzdaki fazlalıkları ayıklama görevi sadece ve sadece sizin; bunu aklınızdan çıkarmayın. “Daha sonra yaparım…” veya “Belki sonra giyerim…” gibi cevapları da kabul etmiyoruz.

Evet, kollarınızı sıvadıysanız efektif bir gardırobu temizliğinin adımlarını sıralıyoruz.

1-Sesi Açın

Çünkü müziksiz bir bahar temizliği son derece sıkıcı bir aktiviteye dönüşebilir. Kendinize boşuna işkence etmeyin ve hareketli bir müzik açın. 

2-Depolama Savaşları

Eğer yakın zamanda kutuplara bir seyahat planınız yoksa, Mayıs ayından itibaren çok kalın kazaklara da ihtiyacınız olmayacak demektir. Yün kazaklarınızı, kalın kabanlarınızı, botlarınızı ve yünlü aksesuarlarınızı gardırobunuzun üst bölmelerine yerleştirin.

Kışlık kıyafetlerinizi depolamak üzere kaldırmadan önce temizlediğinizden emin olun. Kazaklarınızı askıya asmak yerine büyük boy depolama torbalarından veya kutularından edinin. Gardırobunuzda yeterli yer yoksa yatağınızın altını da kullanabilirsiniz.

Kıyafetlerinizin sakladığınız yerde temiz, karanlıkta ve kuru kaldıklarından emin olun.

3-Hayırseverlik Evde Başlar

Alışveriş yaparken ne kadar akılcı davranırsanız davranın bazen eve geldiğinizde aslında hiç giymeyeceğiniz parçalar almış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bırakın bu parçaları başkaları giysin.

Kıyafetlerinizi ayırırken acımasız olun; eğer ömrü tek sezon olan parçalara yatırım yaptıysanız onları zamanı geldiği gibi başkalarına vermek üzere ayırın. Üzeri mermer desenli dik yaka bir tişörtü daha önce giymediyseniz ilerde de giymeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

4-Öze Dönün

Mevsim geçişleri yorucu olabilir; özellikle söz konusu iç çamaşırlarınız ise. Bisiklet yaka tişörtler, boxer’lar veya çoraplar gibi temel parçaları gardırobunuzun öncü kuvvetleri olarak kolay ulaşabileceğiniz yerlerde muhafaza edin.

5-İş Kıyafetlerinizi Düzenleyin

Baharla birlikte gönüllerde festival havası esse de takım elbiselerinizle olan bağınızı asla kaybetmeyin. Ceketlerinizi ve pantolonlarınızı gözden geçirin; kuru temizlemeye veya terziye gitmesi gerekenleri ayırın. Geri kalanları -tercihen kaliteli ahşap askılara- asın. Kışlık olanları elbise kılıflarına yerleştirerek saklayın.

6-Detaylar

Kıyafetleriniz kadar kombininizi tamamlayan aksesuarların da bahar temizliğine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kolunuzdan çıkarmadığınız metal saatinizin ve onun yanına taktığınız bilekliğinizin de biraz dinlenmeye ihtiyacı olabilir.

Özellikler saatlerinizin bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin; pillerini yenileyin, deri kayışlarını değiştirin ve silikon kayışlı olanları temizleyin.

7-Adımlarınıza Bahar Gelsin

Baharda doğru ayakkabıyı seçmek zorlu bir uğraş. Geçtiğimiz seneden kaldırdığınız ayakkabılarınızı ve sandaletlerinizi çıkarın ve yerlerine kışlıklarınızı yerleştirin. Tabii bu oyuncu değişikliği sırasında rafa kaldırılacakların temizliğini ve tamirini yapmayı ihmal etmeyin.

“Seneye de giyerim…” diyerek sakladığınız yazlık ayakkabılarınızın bazılarını bu sene gördüğünüzde çok da heyecanlanmıyorsanız onları da başkasına vermek için ayırmaktan çekinmeyin.

8-Klasiklerden Vazgeçmeyin

Sezonla değişen her trendi benimseyeceksiniz diye bir kural yok; hatta eğer kendi stilinizi oluşturduysanız böyle bir çabaya da gerek yok. Siz siz olun gardırobunuzun temel parçalarından vazgeçmeyin. Şayet kışlıktan yazlığa geçerken gardırobunuzda deforme olan parçalar olduğunu fark ederseniz onları yenileri ile değiştirmenizde fayda var. Ne de olsa terzilik ustalığı ile tasarlanmış bir takım elbisenin veya gri pamuklu bir sweatshirt’in yerini hiçbir şey tutmaz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.