Erkek Mont Seçimi Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

04 Kasım 2022
Erkek Mont Seçimi Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar birbirinden çok farklı modellerde ve tasarımlarda montlar karşımıza çıksa da montların en temel amacı kış aylarında kişiyi korunaklı şekilde sıcak tutmaktır. Bilindiği üzere kadın giyime göre erkek giyim sektörü biraz daha spesifik bir düzen içerisindedir ve daha belirlidir. Özellikle dış giyim olan montlarda, erkek mont tasarımları ve mont model üretimleri her sezon benzerlik göstermektedir. Diğer yandan son yıllarda erkek mont modellerinin çeşitliliği artmış ve birbirinden farklı şekilde herkesin tarzına hitap eden kışlık montlar alıcı ile buluşmaktadır.

Mont Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Montun başlıca kullanım amacı, soğuk zamanlarda bizi sıcak tutmasını sağlamak ve soğuğun vücudumuza işlemesini engellemektir. Bu nedenle kişiler kendisi için en iyi montu ararken, “mont nasıl seçilir” sorusuna cevap bulabilmelidir. Çünkü montlar öylesine alınacak bir dış giyim ürünü değil yeri ve zamanına değişiklik göstermesi gereken bir üründür. Mont seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu soruya cevap bulunması kaliteli bir ürüne sahip olunmasını sağlar.

-          Genellikle montlar tek tip olarak seçilse de aslında her giyim tarzına özel mont seçmek yararlı olacaktır. Günlük bir yere giderken giyilen mont ile takım elbiseüzerine giyilen mont kıyafet uyumu açısından farklı tercih edilmelidir.

-          Montu nerede ve ne zaman giyeceğinize karar vermek son derece önemlidir. Hangi montun hangi hava koşullarına ve mevsime uyduğunun belirlenmesi gerekir. Sonbahar ayında, kar montu giymek ya da kış ayında ince bir mont giymek yanlış bir tercih olacaktır.

-          Siyah mont en çok tercih edilen dış giyim seçeneği olsa da farklı renklerde montların gardıropta bulunması hem tarz sahibi olma, hem de kıyafet çeşitliliği açısından büyük önem arz etmektedir.

-          Kaliteli erkek mont seçimi yapmaya dikkat edilmelidir. Özellikle kalitesiz montlarda yırtılma, aşınma, tüy toplama – dökme gibi olumsuz etkenler mevcut olabilmektedir. Kaliteli ürünler sizi uzun yıllar boyunca yarı yolda bırakmaz

Mont Seçimi Nasıl Olur?

Mont seçimi, özellikle erkek giyimde biraz daha zorlu bir süreç olabilmektedir. Montların farklı çeşitlerde üretilmesi ve her türlü montun bazen çift sezon kalması kafa karışıklığına sebep olabilmektedir. Her ne kadar bu çeşitlilik fazla olsa da en çok tercih edilen erkek mont modelleri için klasik siyah mont, lider özelliğini her zaman korumaktadır. Bu tür montlar en çok tercih edilen modeller olsalar da mont seçiminin bazı dikkat edilmesi gereken noktaları vardır.

-          Erkek mont seçimi yapılırken, montun özellikle omuz duruşunun ve kol – bel oranın düzgün dikişli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü montlar direkt bir dış giyim olduğu için proporsiyonu en çok gösteren giyim ürünüdür.

-          Diğer yandan mont seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir kriter montun kumaş türüdür. Değişen hava koşullarına karşılık montun da iç astarları ve dokuması farklılık gösterecektir.

-          Mont türleri açısından örnek verecek olursak, bir şişme mont için içindeki elyaf türünün kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli olmayan montlar olumsuz hava koşullarında su geçirebilir, şişebilir hatta aşınabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.