AĞIRLIK ÇALIŞMANIN KARDİYODAN DAHA İYİ OLDUĞUNU GÖSTEREN 4 NEDEN

17 Ekim 2018
AĞIRLIK ÇALIŞMANIN KARDİYODAN DAHA İYİ OLDUĞUNU GÖSTEREN 4 NEDEN

Yaygın kanı, eğer kilo vermek istiyorsanız kardiyoya ağırlık vermeniz yönünde. Eğer kas yapmak istiyorsanız da ağırlık kaldırırsınız.

Bu kanının bir kısmının doğruluk payı var; kardiyo yağ yakımını hızlandırır ve egzersiz esnasında kas yapmak için direnç sağlar. Ancak ağırlık kaldırmak da yağ yakmanızı sağlar, duruşunuzu düzeltir ve gücünüzü artırır.

Gelin sizinle spor salonunun diğer tarafında doğru bir gezintiye çıkalım…

Daha Kısa Sürede Daha Çok Yağ Yakarsınız

Ne kadar çok kas kullanırsanız, o kadar çok kalori yakarsınız. Öyle ki bazı ağırlıklar vücudunuzdaki neredeyse tüm kaslarınızı çalıştırmanızı gerektirir. Bazı kompleks ağırlık kaldırma şekilleri bedensel olarak daha fazla katılım sağlamanızı gerektirir. Bu da bisiklet üzerinde oturmaktan daha etkili bir sonuç verir.

Ağırlık, tüm bedeninizin bir anda çalışmasını sağlar. Dambılları ileri hareketle kaldırıp başınızın üzerinden geçirerek bırakmayı deneyin. Bu hareketi her iki taraf için de 15 kez tekrarlayın ve 3 set çalışın. Ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Oturarak Daha Fazla Yağ Yakarsınız

Basitçe anlatmak gerekirse; kardiyoda sadece hareket ettiğiniz süre içinde kalori yakarsınız. Evde dahi yapabileceğiniz ağırlık kaldırma egzersizleri ile ise -isterseniz yatakta olun- daha fazla kalori yakacağınız kesin.

Dambıllar ile daireler çizin. 40 saniyelik çalışmaların arasına 20 saniyelik dinlenme araları ekleyin. Bu seti 3 kez tekrarlayın. Otursanız dahi kardiyodan 3 kat fazla yağ yakarsınız.

Güçlenirsiniz

Kardiyo dayanıklılık için iyi bir egzersiz yöntemi. Oyuna biraz direnç kazandırmak içinse işe ağırlıkları dahil etmelisiniz.

Yerde duran halteri bacak kaslarınızı mümkün olduğunca açarak kaldırmayı deneyin. Bu egzersizi 6 kez tekrarlayın. Metabolizmanızın bir roket gibi çalıştığını göreceksiniz.

Yanma Hissinden Kurtulursunuz

Çok fazla ağırlıkla squat yapmak beliniz için hiç de ideal değildir. Ancak doğru kaldırma ile omurganızdaki yanma hissinin azaldığını görebilirsiniz. Kötü duruşun ve sakatlanmaların temel nedeni, kas dengesizliğidir. Günlük yaşantınızda -masada oturmak, telefonla konuşmak, mouse kullanmak gibi- düzenli olarak tekrarladığınız hareketler nedeniyle kardiyonun pek de faydasını göremezsiniz.

Bunun yerine sizin için özel olarak hazırlanmış dengeli bir ağırlık kaldırma programına yazılın. Bu sayede duruşunuzu düzeltebilir ve modern hayatın getirdiği rutin tempodan kurtulabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.